نحوه تولید ظروف گیاهی

فرایند تولید گرانول گیاهی

در این مرحله مخلوط تهیه شده از نشاسته ذرت و مواد افزودنی در میکسر حرارتی بصورت کامپاند یکنواخت و هموزن در می آید. به نشاسته ذرت اصلاح شده مواد افزودنی چون موم عسل ، اسیدهای چرب گیاهی و بیزوواکس و سلولز و… جهت ارتقاء خواص فیزیکی پلیمر ،چون براقیت ، نرمی و مقاومت حرارتی اضافه می گردد.

پس از مخلوط شدن کامل در میکسرهای حرارتی ویژه به صورت گرانول درآمده و به بخش اکستروژن منتقل می گردد.

فرآیند تولید ورق گیاهی زیست تخریب پذیر

در مرحله بعد ، مستربچ تهیه شده درمرحله قبل ، وارد یک اکسترودر خاص با طراحی ویژه مارپیچ و سلیندر مختص پلیمرهای گیاهی شده و پس از اکستروژن کامل از هد دستگاه (t-die) بصورت ورق خارج و وارد سیستم کلندر می گردد . در کلندرها ورق تعیین ضخامت شده و پس از پرس خوردن و کاهش دما بصورت رول جمع آوری می گردند.

رول ورق گیاهی با عرض مناسب بسته بندی و آماده ارسال به بخش ترموفرمینگ یا تولید انواع ظروف بسته بندی می گردد.

 تولید انواع ظروف بسته بندی زیست تخریب پذیر

در این بخش ورق تهیه شده با ضخامت و پهنای معین وارد دستگاه ترمو و وکیوم فرمینگ می گردد . در این دستگاه ورق در کوره حرارتی ابتدا تا دمای 80 درجه سانتیگراد پیش گرم و سپس در گرمکن اصلی به دمای حدود 120 درجه می رسد . سپس ورق نرم شده وارد بخش قالب گیری شده و تحت خلاء ایجاد شده به فرم قالب در می آید و پس از فرمینگ برش خورده و بسته بندی نهایی ظروف انجام می گیرد.

ماشین آلات تولید ظروف گیاهی ماشین آلات اصلی خط تولید ظروف یک بار مصرف گیاهی عبارتند از : 1- میکسر حرارتی تولید گرانول گیاهی 2- اکسترودر مخصوص تولید ورق گیاهی 3- دستگاه وکیوم فرمینگ و تولید ظروف گیاهی تخت مثل بشقاب و سینی 4- دستگاه فرمینگ حرارتی و تولید ظروف گود مثل لیوان 5- دستگاه خشک کن مغناطیسی 6- دستگاه پانچینگ 7- دستگاه انتقال گرانول به قیف اکسترودر 8- دستگاه خرد کن و بازیافت ضایعات 9- ست قالب ظروف گیاهی 10- خط تولید و استانداردها

برای مثال ماشین آلات یک خط دارای ظرفیت تولید 1300 تن در سال (معادل 72 میلیون قطعه) بوده و دارای گواهی نامه FDA آمریکا و گواهی نامه 14855 ISO است .

بر اساس این استاندارد 91 درصد وزنی بخش تجزیه پذیر محصولات در طول 102 روز تجزیه شده و به طبیعت باز می گردد از لحاظ فیزیکی تا دمای 120 درجه سانتیگراد مقاومت دارد و هیچ گونه تغییری در شکل ظاهری آن به وجود نخواهد آمد .

ظروف یکبار مصرف گیاهی ویتا پلاستیک نیست

ظروف یکبار مصرف گیاهی ویتا پلاستیک نیست